آموزش بازکردن کامل PS3 Slim

حمایت از سایت

اگر مطالب بهتون کمک کرد، لطفاً با حمایت از وبسایت به پیشرفتش کمک کنید.

شماره کارت بانک سپه

5892-1014-1860-5453

تمامی لینک‌های دانلود نیم‌ بها هستند.

سرفصل مطالب

کامپیوتر های شخصی به علت دسترسی راحت به قطعات مدت به مدت برای تمیز کردن باز میشن، متاسفانه کنسول ها به خاطر طراحی خاصی که دارن مجبورن سالهای سال بدون تمیزشدن و گردوخاک گیری کار کنن! این شرایط تاثیر منفی بر روی عملکرد دستگاه و عمر قطعاتش میزاره. خشک شدن خمیرسلیکون و گرمای بیشتری که از لایه های خاک ایجاد میشه ضررهای جبران ناپذیری به کنسول شما میزنه؛ و یک روز به کل از کارش میندازه! ساده ترین راه تشخیص زمانیه که صدای فن کنسول بیش از حد زیاد میشه :)) با خواندن آموزش بازکردن کامل PS3 Slim هر کسی میتونه کنسول اسلیم خودشو باز و تمیز کنه. در صورتی که احساس میکنید توانایی انجامشو ندارید میتونید به اشخاصی که این کار رو براتون انجام میدن مراجعه کنید،هر چند توصیه میکنم با کمی حوصله و دقت خودتون انجامش بدین، و از هزینه های اضافی خودداری کنید.

قبل از بازکردن کنسول یکبار کل آموزش رو دقیق بخونید، اگر جایی اشکال داشتین بپرسین، همه چیز که براتون روشن شد دست به آچار بشید 😉

ابزار و وسایل لازم

یک چهارگوش نوک سالم، یک عدد آچار امنیتی ستاره شماره T8 (Security Torx ) در صورتی که این آچار رو ندارید نگران نباشید میتونید با استفاده از یک پیچگوشتی متناسب با این سایز پیچ های مربوط به این قسمت هارو باز کنید. و یک کارد نوک تیز.
وسیله اختیاری بلوور با هر توانی برای تمیزکردن گرد و خاک داخل کنسول؛ نکته: درصوتی که بلوور ندارید میتونید از قلمو نقاشی برای تمیز کردن خاک استفاده کنید. مقداری زحمتش بیشتر میشه ولی همون نتیجه رو میگیرید. (قلم در تمامی ابزارفروشی ها موجوده، سایز نیم کارتونو راه میندازه)
یک پارچه بدون پرز و مقداری الکل برای پاک کردن خمیرسیلیکون قبلی.
المنت مهم حوصله و صبر 😀

خمیر سیلیکون، چرا؟!

این خمیر فضای خالی بین پردازنده و هیت سینک خنک کننده شمارو پر میکنه.

با توجه به عمری که از تولید کنسول شما گذشته، مطمئن باشید خمیر خشک شده و دیگه اون کیفیت لازم رو نداره! از قلم نیفته که خمیری که سونی استفاده میکنه حتی در PS4 Pro خمیر خوبی نیست، پد های حرارتی مورد استفاده در این کنسول نیست قابلیت لازم رو ندارن 🙂
حال شما زحمت دیس اسمبل کل کنسول رو خواهید کشید، یک تیوب هم خمیر بخرید و تعویضش کنید.

⚠️ خمیر سیلیکون ⚠️

دوستان گرامی تحت هیچ شرایطی خمیرهای ارزون و بی نام نشون آشغال چینی رو به کنسول خودتون نزنید! خمیر سیلیکونی که 4 گرمش 20 هزارتومن باشه مناسب اینکار نیست!!! فقط و فقط از خمیر برندهای معتبر همانند دیپکول، کولرمستر، کورسیر، گریزلی و.. استفاده کنید.

کدام نوع خمیر سیلیکون مناسب PS3 هست؟

پردازنده منطقی و گرافیکی PS3 همانند کنسول های دیگر بسیار داغه، به هیچ وجه از خمیرهای چینی 5 هزارتومنی استفاده نکنید. تکرار میکنم خمیر ارزان بی کیفیت ممکنه باعث سوختن پردازندتون بشه!!!

هر خمیری با رسانایی بالای 3 برای PS3 خوبه، هرچقدر با کیفیت تر هم بگیرید بهتر. از برندهای معتبر بین المللی همانند کولرمستر، دیپکول، کورسیر، Thermal Grizzly و باقی میتونید استفاده کنید. دیپکول سری Z10 خمیر نانو هست، قیمتشم مناسبه.

اگر خمیرسیلیکون کولرمستر MasterGel یا MasterGelPro و مدل های دیگش گیرتون اومد، اونا هم فوق العادن، فقط به اکسید نقره بودن توجه کنید.

در نهایت خمیر خوب بگیرید، خمیر معمولی و زیر 2 وات در عرض 1 هفته همانند سیلیکون خشک شده داخل دستگاه میشه و زحمات شما به هدر میره 😉

قبل از شروع

ابتدا کنسول رو از برق جدا کنید و برعکس روی میز بذارید. این پلاستیک رو بلند کنید و پیچ آبی رنگ زیرش رو با چهار سوی مناسب سایز این پیچ باز کنید. سپس درپوش محافظ محفظه هارد رو با کشیدن به سمت بیرون جد کنید.

PS3 Slim Hard Drive Change

پین محفظه هارد رو به سمت خودتون بکشید تا هارد از سوکت های داخل جدا بشه. تا اتمام کار هارد درایو رو در یک محل مطمئن و بدور از ضربه قرار بدید!

PS3 Slim Hard Drive Change
با دقت هارد درایو رو از محفظه مخصوصش جدا کنید

آموزش بازکردن کامل PS3 Slim

حال در پشت کنسول 7 پیچ را با چهارسو باز کنید و 5 پیچ امنیتی ستاره رو با آچار مخصوص باز کنید. در صورتی که آچار ستاره ندارید میتونید با استفاده از یک تکسو هم اندازه و شکستن برآمدگی داخل پیچ بازش کنید.
نکته: اولین پوشش سمت چپ زیرش پیچ نداره، و نیازی به درآودن کاور پلاستیکی نیست!

PS3 Slim Hard Drive Change
اولین پوشش از سمت چپ، پیچ نداره

کنسول رو کامل در دست بگیرید (منظورم اینه شاسی پلاستیکی دو تیکه رو با هم نگه دارید و برعکس کنید!) و به حالت عادی روی میز بزارید. حال نیم شاسی بالایی رو بردارید.

قاب را جدا کنید

ابتدایی ترین قسمتی که باید جدا کنید پاور یا منبع تغذیه کنسوله. همونطور که تو عکس میبینید این پاور با 2 پیج در هر سمت و 2 سوکت در سمت چپ و راست به برد وصله. ابتدا سوکت هارو جدا کنید و بعد پیچ هارو با چهارسو باز کنید.

PS3 Slim PSU TearDown
یک پیچ در سمت راست و دیگری در سمت چپ


سپس باید منبع تغذیه رو به صورت مستقیم بالا بکشید. بعد از اینکه درآوردید متوجه میشید طراحی به صورتی شکل گرفته که پاور بصورت دوشاخه ماده وصل میشه به برد دستگاه به این دلیل ممکنه بار اول سفت باشه! آرام به سمت بالا بکشید تا از جای خودش دربیاد.

PS3 Slim PSU TearDown
به سمت بالا بکشید

قدم بعدی باز کردن فن خنک کننده دستگاهه که با 2 پیچ چهارسو باز میشه. سوکت تامین برق فن رو نیز از برد جدا کنید.

PS3 Slim Fan TearDown
سوکت رو جدا کنید و پیچ هارو باز کنید

سپس به سراغ Blu-Ray Reader دستگاه میریم. ابتدا سوکت برق رو جدا کنید، حال باید سوکت انتقال اطلاعات رو جدا کنید، در عکس دقیقاً نشون دادم که چطور انجام بدید. هیچگونه فشاری برای خروجش لازم نیست ضامن رو رها کنید، راحت بیرون میاد. و در نهایت یک پیچ چهارسو نیز در کنار همون سوکت هست که باز میکنید.

PS3 Slim Bluray-Drive TearDown
ضامن رو همانند عکس خلاص کنید

بعد پنل جلوی کنسول که شامل دکمه های On/Off و Eject هست رو از جاش خارج کنید و بلوری پلیر رو به سمت بیرون بکشید. سپس سوکت این پنل نیز همانند بلوری یک ضامن داره،ضامن رو خلاص کنید و جداش کنید

PS3 Slim Bluray-Drive TearDown
به ضامن دقت کنید

اگر نمیخواین خمیر سیلیکون رو عوض کنید این قسمت رو بخونید

اگر به هر دلیلی در نظر ندارین که خمیر دستگاه رو عوض کنید میتونید در این مرحله به راحتی هیت سینک و قسمت بالایی برد رو با یک بلوور تا حد زیادی تمیز کنید و نیازی به ادامه ندارید. 😀 و سپس قطعات رو سره جاشون ببندین.

در این قسمت پیچ های مشخص شده جلو رو باز کنید و پین هایی که به این سیم ها وصله رو از روی برد جدا کنید.

PS3 Slim TearDown
سر پین هارو از برد جدا کنید

سپس تمامی پیچ هایی که برد رو به شاسی پلاستیکی وصل کرده رو باز کنید، با کمی دقت تمامی پیچ هارو میبینید.

PS3 Slim TearDown
پیچ هایی که برد رو به شاسی وصل کردند باز کنید

باطری سکه ای PS3

وسایل الکترونیکی همانند مادربرد کامپیوتر برای نگه داری اطلاعات خاصی مثل دیتای بوت و تاریخ و ساعت به یک منبع برق نیاز دارن. باطری های سکه ای این میزان ناچیز برق رو تامین میکنن؛ تعویض باتری کاملاً اختیاریه. اگر کنسولتون بعد از قطعی برق Time رو نمیتونه ست کنه، باتریش فاسد شده. در غیر اینصورت سالمه.

نکته: به نظر من اینهمه زحمت کشیدید کنسول رو باز کردید، الان تعویض کنید که زحمت اضافی نشه براتون در آینده 🙂
مدل باتری CR2032 هست، که از هر سایت آنلاینی میشه خرید.

آموزش تعویض باتری سکه ای

ضامن سمت چپ رو فشار بدید تا باتری از جاش دربیاد؛ به همین سادگی!

PS3 Slim Board Battery Change
Battery Code CR2032

جدا کردن هیتسینک و کاور از برد اصلی PS3 Slim

در این مرحله هیتسینک رو از برد جدا میکنیم، 4 پیچ اصلی رو باز کنید و قلاب هارو جدا کنید. سپس پیچ هایی که کاور آلمینیومی رو به برد دستگاه وصل کردن باز کنید و کاور رو جدا کنید.

PS3 Slim TearDown
پیچ های سیاه رنگ رو باز کنید، با فلش توسط سونی نشون داده شدن!

سپس برد رو برعکس کنید و هیتسینک رو جدا کنید.

PS3 Slim TearDown
بالاخره به برد اصلی رسیدیم

بالاخره موفق شدیم که به هسته دستگاه برسیم 😀 همونطور که تو عکس میبینید خمیر سیلیکونی که سونی استفاده میکنه چنان تعریفی نداره! بماند که مشکل اورهیت بعضی از دستگاه های فت از همین خمیرسیلیکون و نحوه اعمالش بود!!!

PS3 Slim MotherBoard
PS3 Slim MotherBoard PIcture

تمیزکردن گرد و خاک!

حالا که دستگاه کامل Disassemble شده تمامی قطعات رو با بلوور یا قلمو از گردو خاک تمیز کنید. منبع تغذیه رو سعی کنید با بلوور تمیز کنید! شاسی پلاستیکی رو میتونید با آب بشورید 🙂 در مرحله بعد برد دستگاه رو از هرگونه خاک و پرز عاری کنید و خمیرسلیکون رو تمیز کنید.

تمیز کردن RSX و CELL/B.E

برای تمیزکردن خمیر قبلی از روی پردازنده به یک پارچه بدون پرز و مقداری الکل نیاز دارید. کمی الکل به پارچه بزنید و شروع کنید به تمیزکردن 🙂

PS3 Slim RSX ,CELL/B.E TearDown
Clean Them Good

سپس خمیر سیلیکون جدید رو مقداری روی پردازنده بزنید و با کاردک مخصوص پخش کنید، تمام سطح رو پوشش بدید ! در نهایت هیتسینک رو دوباره روی برد بزارید و پیچ هاشو ببندید. دقت کنید وقتی که تماس بین پردازنده و هیت سینک برقرار شد دیگه از هم جدا نکنید و پیج هارو ببندید! اگر جدا کنید باید دوباره تمیز کنید و خمیر بزنید.

در نهایت تمامی قطعات رو سره جای خودشون ببندید و از یک کنسول بدون نویز و خنک لذت ببرید.

در صورت وجود هرگونه مشکل در قسمت کامنت مطرح کنید. 🙂

23 دیدگاه درباره پست “آموزش بازکردن کامل PS3 Slim”

  • خواهش میکنم 😀 عزیز دمنده لازمه، جاروبرقی مکندگیش در سطح هموار خوبه، میتونید از یک قلمو برای تمیز کردن خاک هایی که چسبیدن به برد استفاده کنید، سپس با جارو بکشید. سلامت باشید.

   Reply
 1. سلام ممنون از آموزش خیلی خوبتون من یه کنسول ps3 مدل اسلیم دارم که وقتی میری توی بازی به طور خودکار بدون هیچ هشداری خاموش میشه بهد تا یک ساعت اصلا روشن نمیشه هرچی دکمه پاور و بزنی . طبق این آموزش شما بازش کردم و کلا گرد وخاک داخلش رو تمیز کردم ( خمیر سیلیکون رو دست نزدم) اما متاسفانه مشکل حل نشد شما میتونی راهنمایی کنی ممنون میشم ازتون

  Reply
  • درود بر شما؛ عزیز شما همه زحمتو کشیدین، ولی کار اصلیو انجام ندادین! با احتمال بسیار زیاد خمیر کنسول شما کاملا خشک شده، هنگام لود بازی فشار که به پردازنده منطقی و گرافیکی میاد باعث تولید گرما میشه؛ اگر این حرارت به هیتسینک دستگاه انتقال پیدا نکنه درجا خاموش میشه! یک تیوب خمیر تهیه کنید و بر اساس آموزش تعویض کنید. خمیر های کولرمستر تو دیجی کالا موجود هست 🙂

   Reply
 2. سلام ممنون از راهنمایی خوبتون میشه آموزش باز کردن و تمیز کردن کنسول های PS4 رو هم بزارین ممنون

  Reply
  • درود بر شما؛ چشم، آموزش باز کردن PS4 رو آماده میکنم طی روزهای آینده تو سایت قرار میگیره.

   Reply
 3. سلام
  کنسول من فت هست
  از سر علاقه و کنجکاوی کامل تیکه تیکه کردمش ولی هیچ جوره نتونستم قاب فلزی مادر برد رو باز کنم
  حال بگزاریم
  خمیر سیلیکون رو از کجا تهیه کنیم؟ به جز فروشگاه های اینترنتی
  اگه میشه، لطف کنیم برای فت هم بزارید
  از یه طرف کنسول من خیلی خیلی خیلی داغ میکنه ولی کم پیش میاد فنش روی دور تند بیوفته
  اگه هم روی دور تند نیوفته هنگ میکنه
  الان جدیدا یه مشکل پیدا کرده که تا روشنش میکنم یه تقه میکنه و خامو‌ش میشه و چراغ قرمز چشمک میزنه ولی اگه تلاش کنم به هر حال روشن میشه با بد بختی
  یه راهنمایی در این مورد کنید چونکه خیلی اذیت میکنه

  Reply
  • درود؛ خمیر سیلیکون از خدمات کامپیوتری میتونید تهیه کنید، دقت کنید خمیر 3 تا 10 هزارتومنی چینی 2 گرمی به درد اینکار نمیخوره و به سلامت چیپ های دستگاه ضرر میزنه! خمیر مرغوب تهیه کنید.
   برای فت پست جداگانه میزنم چشم، کمی سرم شلوغه ولی حتماً قرار میدم 🙂
   داغ شدن کنسول فت طبیعیه بر اساس معماریش از ورژن های دیگه بیشتر برق مصرف میکنه و در نتیجه دماش بالاتره! مشکلی که گفتین احساس میکنم از فاسد شدن خمیر دستگاهه، بالاتر هم گفتین که باز کردین اون فشار بین هیتسینک و چیپ از بین رفته و هوا بینشون قرار گرفته احتمالاً! کنسول رو روشن نکنید خمیر تهیه کنید و با حوصله دوباره باز کنید کنسول رو و برد و چیپ هارو بررسی کنید. سعی میکنم در سریعترین زمان ممکن آموزش بازکردن 3 فت رو تو سایت قرار بدم.

   Reply
    • سلام داداش خسته نباشید
     من یه ps3 اسلیم گرفتم
     دمای بازیا اینجوری بود:
     اول حدود چهل پنجاه دیقع آی وی رو بازی کردم
     دمای cpu بین ۷۱ تا ۷۳
     دمای rsx بین ۷۳ تا ۷۵
     دور فن هم نهایت ۳۰ بود بیشتر نمیشد
     .
     بعد رفتم نیم ساعت ماست وانتد بازی کردم
     سی پیو ۷۰ تا ۷۱
     گرافیک ۷۳ تا ۷۵
     دور فن هم ۲۹ فک کن
     .
     بعد رفتم پیس زدم
     سی پیو ۷۱
     گرافیک ۷۰
     دورفن ۲۸ ۲۹
     .
     اخرم یه ربع کشتی کج ۲۰۱۱
     سی پیو ۷۰ تا ۷۱
     گرافیکم ۶۹ فک کنم
     ….
     حالا با این تفاسیر ،به نظر شما دمای دستگاه طبیعیه؟
     یا باید سرویس شه(دستگاه دور فن و ارور اور هیت هم ندارع اصلا)

     Reply
 4. با سلام خدمت استاد گرامی
  یک دستگاه پلی استیشن 3 فت دارم که وقتی روشن میکنم و میخوام وارد مولتی من بشم.بعد از ورود به مولتی من صفحه سیاه میشه و هیچگونه فعالیتی نشون نمیده.
  چندیدن مولتی من دیگه با ورژن های مختلف هم امتحان کردم و بازهم همین نتیجه رو داده.
  ممنون میشم که راهنمای بفرمائید.
  با تشکر

  Reply
  • درود بر شما؛ کاستوم فریمور Evilnat نصب کنید، مشکل حل خواهد شد. بیشتر باگ ها بخاطر تداخل کدهای قبلی با جدید بوجود میاد و راهی جز نصب جدید ندارد.

   Reply
 5. دمای کنسول اسلیم باید حداکثر چندی باشه (منظور cpu و rsx هست )

  Reply
  • از دیدگاه سونی تا 90 درجه طبیعیه! بر اساس تجربه شخصی تا 75 خوبه بالاتر از اون عمر چیپ هارو کاهش میده.

   Reply
 6. با سلام من سونی ۳ اسلیم رو تازه گرفتم ۱۶۰گیگ هست زیاد هم سر در نمیارم وقتی تازه روشن میکنم دور فن خیلی ارومه که نورمال بعد چند دقیقه دور فن زیاد میشه ودما بالا میره دستمو روی عقب کنسول میزارم که کنسول داغ شده بازی هارو به خوبی بدون کوچک ترین لگی اجرا میکنه دمای کنسول بعد ۱۵ دقیقه بالا میره بیشتر گرما هم پشت کنسول هست میترسم خراب بشه بزور تونستم بخرم و بغل مهافظ هارد یه چراغ نارنجی هست که وقتی تازه روشن کردم چشمک میزنه وقتی که داری بازی میکنی خاموشه ولی چشمک هم میزنه داغ شدن کنسول بطوری که بعد نیم ساعت به یه دمایی رسیده تا دو نیم ساعت هم بازی یکسره سنگین دما کمی بالا رفته و صدای فن رو از یک متری میشه شنید کنسول رو هم پلمپ خریوم برچسب روشه ولی اون کاور های روی پیچ ها نیست لطفا راهنمایی کنید

  Reply
  • درود؛ هوای داغ پشت کنسول طبیعیه نگران نباشید. اون چراغ نارنجی درگیر بودن هارد دستگاه نشون میده وقتی بازی میکنید با لود شدن مرحله ها هارد کار میکنه و چراغ چشمک میزنه. وبمن ماد از سایت دانلود کنید، بعد نصب کمی بازی کنید سپس از بازی خارج شده و داخل محیط XMB روی آیکون وبمن ماد Select+Start همزمان بگیرید یک پیغام بالا سمت راست ظاهر میشه که دمای RSX و CPU نشون میده اگر حوالی 60 تا 75 بود مشکلی نیست، بالاتر از اون نشان دهنده خمیر خشک شده هست! البته الان با گذشت سالها همه کنسولهای PS3 خمیرشون تعویض میخواد.

   Reply
 7. یه ps3 اسلیم دارم مدل ceh3004b
  مشکل کابل hdmi داره هر چقدر وصلش میکنم فایده نداره تصویر بالا نمیاد و بعد وقتی میخوام خاموشش کنم یه بار دکمه خاموش رو میزنم اما صدای بوق نمیاد تنها دو راهی برای خاموش شدنش دارم اولی اینکه کابل برقش رو جدا کنم و دومی اینه که دکمه خاموش را برای مدتی فشارش بدهم و نگه دارم
  لطفاً پاسخگوی مشکلم باشید ممنون میشم🙏🏻
  الان اگه مشکل hdmi رو برطرف کنم این مشکل عدم خاموش شدن ps3 برطرف میشه؟

  Reply
  • درود؛ گرامی مشکل HDMI احتمالا پورتش صدمه دیده، داخل پورت بررسی کنید که کانتکت ها سالم هستن یا خیر. مشکل خاموش شدن احتمالاً از فریمور هست. یکبار دیگه کاستوم فریمور مناسب سیستم نصب کنید حل خواهد شد.

   Reply
 8. سلام
  وقت بخیر
  من امتحان کردم در قسمت باز کردن پلی استیشن آن 5 پیچ امنیتی که گفتین با تک سو هم میشه امتحان کردم اما نشد لطفا راهنمایی کنید

  Reply
  • درود؛ تکسو شما باید تقریبا اندازه داخل پیج امنیتی ستاره باشه و هنگام بازکردن حتماً قفل وسط پیچ خواهد شکست! بهتره آچار ستاره T8 تهیه کنید.

   Reply
 9. ممنون داداش لطف کردی
  یه سوال دیگه
  چطوری میتونم فریم ریت بازیو ببینم؟
  میخوام ببینم فریم ریتم تو ای وی چقده
  افت فریم داره اخه 😭

  Reply
  • برای مشاهده فریم می‌تونید از وبمن ماد استفاده کنید اما دقیق نشون نمی‌ده و بیشتر اوقات خودش باعث افت فریم می‌شه. افت فریم شما ممکنه از هارد هم باشه.

   Reply

دیدگاه شما برای ما مهم است

حمایت از سایت

اگر مطالب بهتون کمک کرد، لطفاً با حمایت از وبسایت به پیشرفتش کمک کنید. 

شماره کارت بانک سپه

5892-1014-1860-5453