راهنمای خرید گرافیک روگ استریکس و تاف

حمایت از سایت

اگر مطالب بهتون کمک کرد، لطفاً با حمایت از وبسایت به پیشرفتش کمک کنید.

شماره کارت بانک سپه

5892-1014-1860-5453

تمامی لینک‌های دانلود نیم‌ بها هستند.

سرفصل مطالب

تفاوت سری‌های مختلف کارت گرافیک طی دهه اخیر مورد توجه کاربران کامیپوترهای شخصی قرار گرفته. مدل‌های ساده و مدل‌هایی بسیار زیبا و براق! تصمیم گرفتن بین این محصولات سردرگمی ایجاد می‌کنه. کاربر نمی‌دونه خرید سری معمولی خوبه یا بیشتر هزینه کنه و بهترین لاین آپ موجود تهیه کنه.

تفاوت قیمت مدل‌های یکسان کارت گرافیک

برای مثال گرافیک RTX 3070Ti توسط هر وندر در چند مدل مختلف عرضه می‌شه. ایسوس لاین‌آپ TUF, ROG Strix ,PHONEIX داره. هنگام خرید شما 3 مدل مشاهده می‌کنید و زرق و برق اضافه سری ROG در بسته بندی و قیافه کارت ممکنه براتون زیبا بنظر بیاد!

اما وقتی قیمت‌هارو مقایسه می‌کنید در ذهن خودتون میگین: با هزینه‌ای که برای روگ باید پرداخت کنم! می‌شه 3080 از نسخه TUF خرید! آیا روگ اونقدر خوبه؟

بررسی سری روگ ایسوس

محصولات رده روگ از بهترین‌های ایسوس هستن. اما این بهترین بودن هزینه سنگینی داره که شرکت‌ها تلاش می‌کنن با ارائه نمودارهای بزرگ و براق توجیهش کنن. کسی نمی‌تونه منکر کیفیت بهتر قطعات بکار رفته در سری روگ باشه اما کیفیت سری تاف هم به هیچ وجه بد نیست!

چیپ سری روگ بهتره

این مسئله توسط خود ایسوس هم تایید شده. چیپ گرافیک‌های سری روگ دستچین هستن و قابلیت اورکلاک بهتری دارن. جریان اینه: آیا شما اورکلاک خواهید کرد؟ آیا میزان اورکلاک در حد اون مبلغ پرداختی خواهد بود؟ آیا اورکلاک 3060TI در سخت‌ترین شرایط به قدرت یک 3070 تاف خواهد رسید؟ خیر.

بررسی سری تاف ایسوس

سری تاف از اسمشون معلومه برای کار سخت و مداوم ساخته شده. قطعات تاف با گواهی‌های مختلف همراه محصول عرضه می‌شن. گواهی تست در برابر رطوبت، استفاده مداوم، جریان ناپایدار، محیط گرد و غبار و… بر اساس محصولی که تهیه کردین.

تا زمانی که قطعات مچ بگیرید با سری تاف مشکلی نخواهید داشت. اما بهترین کلاک بوست حافظه در این سری موجود نیست. همه چیز به شانس شما بستگی داره که سیلیکون شما چقدر قابلیت اورکلاک داشته باشه. اگر لاتاری برنده شده باشید ممکنه کارتتون بیشتر از روگ هم اورکلاک برداره 🙂

بررسی سری فینیکس ایسوس

گرافیک‌های فینیکس در نسخه تک فن عرضه می‌شن. همچنین هیت‌پایپ مسی خیلی محدودی دارن. سیاست ایسوس عرضه محصول اقتصادیه که از کولینگ و کیفیت قطعات برد زده شده. بخاطر نبود فن دوم یا سوم دمای این سری بیشتره و نیاز به کیس مناسب داره. کلاک هسته و مموری در این سری اصلاً اوری از کارخونه نداره و هرچی هست شانس خودتونه. بخاطر محدودیت کولینگ هم نمی‌تونید زیاد به کارت فشار بیارید چون قطعاتش بهترین کیفیتو ندارن و PCB این سری برای اور طراحی نشده.

اورکلاک سری تاف چقدر به روگ نزدیکه؟

در بهترین شرایط اگر به توضیحات دو گرافیک مراجعه کنید تفاوت 100 تا 200 مگاهرتزی در هسته و 150 تا 250 مگاهرتز در مموری در سری روگ بیشتره. نمی‌گم همه گرافیک‌ها ولی هر مدلی بجز فینیکس و امثالش قادر به تحمل اور 100 مگاهرتزی هست! حالا بخاطر چند درصد قدرت بیشتر منطقیه مبلغ مدل بالاتر برای مدل پایین هزینه کنیم؟!

کیفیت روگ استریکس

دوباره می‌گم کیفیت قطعات بکار رفته، کولینگ و طراحی و دیزاین این سری بهتر از تاف و فینیکس و دوآل هست. اما این تفاوت قیمت شدید خریدشو از منطقی بودن دور می‌کنه.

سری گیمینگ

یک gimic دیگر استفاده از کلمه گیمینگ و افزایش قیمته! در گرافیک‌های MSI, EVGA ,GiGABYTE و باقی هم بسیار مشاهده کردم بخاطر 40 مگاهرتز بیشتر برچسب گیمینگ به کارت زدن و مبلغ 15 درصد فرق می‌کرد! 40 مگاهرتز دستی اورکلاک کنید و هزینه اضافی در یک قطعه دیگه استفاده کنید!

نظر شما چیست؟ آیا هزینه برای سری روگ ارزششو داره؟ یا تاف هم کافیه؟

دیدگاه شما برای ما مهم است

حمایت از سایت

اگر مطالب بهتون کمک کرد، لطفاً با حمایت از وبسایت به پیشرفتش کمک کنید. 

شماره کارت بانک سپه

5892-1014-1860-5453