Resizable BAR چیست؟ +آموزش فعال سازی

حمایت از سایت

اگر مطالب بهتون کمک کرد، لطفاً با حمایت از وبسایت به پیشرفتش کمک کنید.

شماره کارت بانک سپه

5892-1014-1860-5453

تمامی لینک‌های دانلود نیم‌ بها هستند.

سرفصل مطالب

اگر فکر می‌کنید نسل RTX3000 فقط از قدرت DLSS نهایت استفاده خواهد برد، تکنولوژی Resizable Bar شمارو شگفت زده خواهد کرد. یک قابلیت رایگان که همراه گرافیک و باندل نسل جدید شما میاد و ممکنه ازش غافل باشید! درسته این بوست خیلی زیاد نیست، اما بعضی جاها همون بوست کوچیک می‌تونه تفاوت بین 50 فریم و 60 فریم باشه.

Resizable BAR دقیقاً چیست؟

همه کامپیوترهای دنیا یک تصویر پردازش شده توسط پردازنده به کاربر نشون می‌دن. پردازنده این اطلاعات از فریم بافر کارت گرافیک دریافت می‌کنه و بعد از انجام پردازش لازم به شما نشون می‌ده. این عمل طی چندین میکرو ثانیه انجام می‌شه و شما متوجه اتفاق افتادنش نمی‌شین. 🙂

پردازنده بصورت دیفالت با بلاک‌های 256MB به اطلاعات بافر دسترسی داره. این استاندارد خیلی وقته تغییری نکرده و با گرافیک‌های فعلی بازار و حافظه 8G و 12G دیگه منطقی نیست. همین الان RX6900XT دارای 16G حافظه وی‌رم هست! زمان گرافیک‌های یک گیگ، دو گیگ گذشته…

تکنولوژی Resizable BAR به پردازنده این قابلیت می‌ده که بتونه به کل حافظه فریم بافر گرافیک بصورت مستقیم دسترسی داشته باشه. تفکر پشت این مسئله اینه وقتی گلوگاه 256مگ از میان برداشته بشه، پردازنده سریعتر می‌تونه به تکسچر و سایه‌ها و باقی المنت‌های بازی دسترسی پیدا کنه و پردازش سریعتر انجام بشه.

Smart Access Memory (SAM) چیست؟

SAM کپی تکنولوژی Resizable BAR که در 2020 توسط AMD معرفی شد. تفاوتی خاصی بینشون نیست. هدف برداشتن محدودیت پهنای باند دسترسی به فریم بافر گرافیکه.

SAM و Resizable BAR تکنولوژی کدام شرکته؟ انویدیا یا AMD ؟

در حقیقت تکنولوژی هیچکدام از این شرکت‌ها نیست! از PCIE 3.0 این قابلیت موجود بود اما کسی ازش استفاده نمی‌کرد! 🙂

Above 4G Decoding چیست؟

تکنولوژی Above 4G Decoding همانطور که از اسمش پیداست قابلیت دیکود بالای 4G برای پردازنده و گرافیک بوجود میاره. فعال بودن این گزینه برای صحیح کارکردن Resizable BAR و SAM الزامیه.

این تکنولوژی نیز بالای 10 ساله که وجود خارجی داره و از استانداردهای PCIE 3.0 بحساب میاد که کسی استفادش نمی‌کرد. واقعا چرا؟!

برای استفاده از Resizable BAR به کدام قطعات نیاز داریم؟

برای پردازنده‌های اینتل باید باندل نسل 10 و بالاتر داشته باشید. در بخش AMD پردازنده های نسل سوم رایزن و بعدش ساپرت رسمی دارن. برای گرافیک نیز RTX3000 و RX6000 Series و بالاتر نیازه.

در ابتدا AMD اصرار به انحصار SAM در باندل پردازنده و گرافیک AMD داشت، اما با گذشت زمان الان مادربردهای اینتل هم با گرافیک AMD و فعال سازی Resizable BAR سازگار هستن.

در شرایط فعلی مهم‌ترین موضوع داشتن گرافیک جدید و باندل ساپرت کننده از یکی از این تکنولوژی‌ها هست.

SAM یا Resizable BAR چقدر در فریم تاثیر می‌گذارد؟

بر اساس تست شخصی و مشاهده تست‌های آنلاین بر اساس بازی ممکنه برخی جاها اصلاً تفاوتی مشاهده نکنید! اما در بیشتر سناریوها بوست 5 تا 10 فریمی حاصل می‌شه. بالاخره این یک قابلیت رایگانه که همراه قطعاتتون هست، فعال نکردنش از جیبتون می‌ره 😀 حتی 5 فریم باشه! It’s better to have it.

البته بخاطر استفاده اخیر از این تکنولوژی در بازی‌های فعلی ممکنه تفاوت شدید مشاهده نکنید، هرچقدر جلوتر بریم با پیشرفت کیفیت تکسچرها و باقی المنت‌های بازی و نیاز به پهنای بسیار بیشتر تفاوت قابل مشاهده‌تر خواهد شد.

تکنولوژی Resizable Bar چیست؟ +آموزش فعال سازی

داخل بایوس پیدا کنید

چگونه Resizable BAR و SAM و Above 4G Decoding فعال کنیم؟

برای فعال سازی کافیه به BIOS مادربرد مراجعه کنید. بخاطر تفاوت بسیار در مدل‌های مختلف آموزش دقیق مقدور نیست اما اسم گزینه‌ها یکسانه. کمی جستجو کنید گزینه مربوط پیدا می‌کنید. بعد از فعال سازی یکبار ریستارت کنید و قابلیت فعال خواهد شد.

دیدگاه شما برای ما مهم است

حمایت از سایت

اگر مطالب بهتون کمک کرد، لطفاً با حمایت از وبسایت به پیشرفتش کمک کنید. 

شماره کارت بانک سپه

5892-1014-1860-5453