راهنمای خرید PS5 و مقایسه مدل‌های مختلف

حمایت از سایت

اگر مطالب بهتون کمک کرد، لطفاً با حمایت از وبسایت به پیشرفتش کمک کنید.

شماره کارت بانک سپه

5892-1014-1860-5453

تمامی لینک‌های دانلود نیم‌ بها هستند.

سرفصل مطالب

کنسول نسل نهمی سونی همانند نسل‌های قبلی شاهد ورژن‌های مختلف هست. تا امروز 3 نسخه از کنسول اصلی PS5 به بازار عرضه شده. و هر سه کنسول دارای تفاوت‌هایی در بخش کولینگ، مادربرد، و کیفیت ساخت دارن. کدام نسخه از PS5 بهتره؟ پاسخ به این سوال سخت‌تر از چیزی هست که فکر می‌کنید!.

این پست برای آموزش و راهنمایی خریداران این کنسول هست و اطلاعات بر اساس زمان تغییر خواهد کرد. در صورت عرضه نسخه جدیدتر پست بروز خواهد شد.

سری CFI-1000A/B PS5

اولین مدل‌های عرضه‌شده توسط سونی سری 1000 می‌باشد. خرابی خاصی از این سری مشاهده نشده و از کیفیت خوبی برخوردار هستن. با توجه به گذشت چند سال از عرضه این سری در بازار محدود موجود هست و کمیابه! در بخش کولینگ و میزان مس و آلمینیوم استفاده شده سری اول بهترین نسخه PS5 تا امروز می‌باشد.

سری CFI-1100A/B PS5

سری 1100 با برخی بروزرسانی‌های سخت افزاری و کاهش هزینه معرفی شد. مهم‌ترین تغییر کم‌تر شدن نویز فن کنسول، افزایش چند درجه‌ای دما بخاطر استفاده از کولینگ سبک‌تر! و حذف بخش‌هایی از بلاک مسی. بهبود مشکل دریف دسته و… انجام شده. سری 1100 در کل نسخه بهبود یافته 1000 بودن و تغییر خاصی نداشتن!

سری CFI-1200A/B PS5

سری 1200 چند روزی هست که معرفی شده، همزمان با افزایش قیمت کنسول PS5 در بسیاری از کشورهای جهان (اما در آمریکا افزایشی ندادن! چطور میشه؟ ما هم نمی‌دونیم 🙂 ) حالا کنسول جدید از ظاهر تفاوتی با نسخه‌هایی قبلی نداره اما داخلش 😀 مادربرد اصلی به مقدار قابل توجهی کوچک‌تر شده، PCB موجود برای پیچ کردن SSD M.2 حذف شده و باید حافظه جامد به بخش فلزی مستقیم وصل کنید. کولینگ کنسول بسیار سبک‌تر شده. اندازه لوله‌های مسی کوچک‌تر برخی از بخش‌های بلاک مسی به آلمینیوم تغییر داده شده! هم‌زمان با این کاهش‌ها مصرف برق کنسول نیز نزدیک 20 وات کمتر از نسخه‌های قبلی‌ه. همین کاهش برق جبران ضعیف‌تر بودن بخش کولینگه.

در بخش پلاستیکی داخلی نیز خروجی‌های هوا جدید برش داده شده و به تنفس فن کنسول کمک بسزایی ‌می‌کنه.

معلومه چرا وزن کنسول هر مدل کمتر و کمتر می‌شه!

مقایسه وزن خالص 3 کنسول

1000 Series1100 Series1200 Series
3.817 کیلوگرم3.547 کیلوگرم3.302 کیلوگرم
مقایسه وزن خالص کنسول‌های PS5

همانطور که در جدول مشاهده می‌کنید هر سری جدید که معرفی می‌شه، وزن کنسول کاهش می‌یابه! این مسئله بد نیست بلکه نشان از پیشرفت تکنولوژی ساخت و ارزان‌تر شدن هزینه ساخته. اما سونی بجای ارزونی برعکس کنسولشو گرون کرد؟! بله. 🙂

مقایسه وزن خالص مادربرد و تجهیزات کولینگ 3 کنسول

1000 Series1100 Series1200 Series
3.5 LBS3 LBS2.5 LBS
مقایسه وزن مادربرد و کولینگ کنسول‌های PS5

در عکس مشاهده می‌کنید هیت‌سینک سری CFI-1000 بسیار بزرگ‌تر از مدل‌های جدیده! و خب هزینه بیشتری برای سونی داشت. نسخه CFI-1200 در برابر مدل اول شوخیه! اما سونی با کاهش مصرف برق تونسته کمی توجیه کنه. ولی نسخه‌های 1100 متاسفانه همون میزان مصرف برق 225 وات حفظ کردن و هیت‌سینک ضعیف‌تر شد. Not cool SONY.

بلاک مسی کور اصلی هم می‌بینید چقدر کوچک‌تر شده! رسماً هزینه کولینگ به نصف و کمتر رسیده! در بازار امروز که مس و آلمینیوم گرونه نصف شدن این مقادیر مبلغ زیادی صرف‌جویی بوجود می‌آورد. ولی کاهش قیمتی در کار نیست. 😀

آیا سری CFI-1200 بهتره؟

به خاطر کاهش مصرف برق 20 واتی و بهینه سازی بیشتر با اطمینان میشه گفت سری 1200 از مدل‌های قبلی بهتر و با ارزش‌تره. تنها مشکلی که داره تغییر محل باتری Cmos مادربرد که زیر هیت‌سینک قرار داده شده! نمی‌دونم چرا اینکارو کردن ولی حرکت منطقی نیست. 2 مدل قبلی باتری‌ مادربرشون در دسترس بود.

PS5 اسلیم چقدر نزدیکه؟

با کوچک‌شدن برد و بخش کولینگ نسخه اسلیم PS5 دور از انتظار نیست. همین حالا بخش بزرگی از بدنه داخلی 5 خالیه! احتمال قوی هست سونی طی مدت پیش رو از نسخه اسلیم رونمایی کنه. مگر این‌که بخوان همین طراحی مدتی حفظ کنن.

با توجه به افزایش هزینه در بازارهای جهانی از سمت سونی و عدم افزایش توسط مایکروسافت سونی برای کاهش هزینه بیشتر سریع‌تر به سمت مدل اسلیم خواهد رفت. معماری PS5 در دنیای فعلی چنان رده بالا یا فوق العاده نیست که افزایش مبلغ پرداختی قابل توجیه باشه. امیدوارم شاهد کاهش قیمت و عرضه مدل‌های بهتر باشیم.

دیدگاه شما برای ما مهم است

حمایت از سایت

اگر مطالب بهتون کمک کرد، لطفاً با حمایت از وبسایت به پیشرفتش کمک کنید. 

شماره کارت بانک سپه

5892-1014-1860-5453