هاب چیست؟ تفاوت هاب و سویچ در شبکه

حمایت از سایت

اگر مطالب بهتون کمک کرد، لطفاً با حمایت از وبسایت به پیشرفتش کمک کنید.

شماره کارت بانک سپه

5892-1014-1860-5453

تمامی لینک‌های دانلود نیم‌ بها هستند.

سرفصل مطالب

هاب و سویچ دو دستگاه مهم در شبکه‌های کامپیوتری بحساب میان. هاب از دنیای قدیم شبکه در کنار ما بوده و سویچ‌ها جایگزین چندین ساله آنها هستن. اما برخی از متخصصان هنوز استفاده از هاب به سویچ ترجیح میدن! و دلیل‌هایی برای کارشون ارائه می‌کنن که طی این پست بررسی خواهیم کرد.

هاب چیست؟

هاب شبکه همانند سویچ وظیفه ارسال بسته‌های ورودی به مقصد در داخل شبکه رو داره. مشکل هاب هوشمند نبودنشه بصورتی که بسته ورودی به هاب، به تمام دستگاه‌های متصل به شبکه ارسال میشه و سپس دستگاه مقصد جواب دریافت به هاب ارسال میکنه.

فکر کنید چه اتفاقی میفته؟ هاب دوباره جواب ارسالی مقصد به تمامی شبکه ارسال میکنه تا مقصدشو پیدا کنه!

مشکل هاب عدم تفکیک مقصد بسته‌ها و ایجاد یک Broadcast Storm هست. ترافیک شبکه بخاطر ارسال‌های هاب بیش از حد شلوغ میشه تا در یک نقطه شبکه قفل می‌شه.

در دهه 80 آمریکا استفاده از هاب در یک شبکه کوچک با چند کامپیوتر و پرینتر کافی و قابل پردازش بود. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی هزینه کامپیوترها کاهش یافت و دستگاه‌های بیشتری به شبکه اضافه می‌شد. و با هر دیوایس جدید کار هاب سخت‌تر!

حال در 2022 استفاده از هاب در هر شبکه ای باعث کندی، درگیر شدن بی‌دلیل منابع و اتلاف وقت میشه. بخاطر قدیمی بودن تمامی هاب‌های داخل بازار سرعت بالای 100/1000 هم ندارن. استفاده از هاب مساوی با ایجاد گلوگاه در شبکست!. 🙂

سویچ چیست؟

سویچ‌ها یک دیوایس لایه 2 از ISO Model هستن. سویچ با مک آدرس کار میکنه. سویچ با کمک پروتکل ARP درخواست آیپی که براش ارسال میشه رو تبدیل به مک آدرس مقصد میکنه و بسته به کاربر یا سرور ارسال میشه.

برخلاف هاب که هر پاکت ورودی به تمامی دستگاه‌ها ارسال میکنه، سویچ بصورت هوشمند فقط به مک آدرس مقصد تحویل میده.

تفاوت سویچ و هاب در شبکه

به طور ساده: عدم هوشمندی و قدیمی بودن تکنولوژی هاب استفادشو در برابر هر نوع سویچ غیر منطقی نشون میده. چرا باید پاکت دیگران به کل کامیپوتر‌های شبکه ارسال بشه؟ وقتی میشه مستقیم به مقصد فرستاد.

هاب چیست؟ تفاوت هاب و سویچ در شبکه

و سویچ آفریده شد

چرا استفاده از هاب امن و منطقی نیست؟

بالاتر توضیح دادم، هاب سیگنال یا پاکت برای همه سیستم‌های داخل شبکه ارسال میکنه. ممکنه شخصی با نرم‌افزار‌های Sniff اطلاعات ارسالی توسط هاب آنالیز کنه و اطلاعات مهمی بدزده.

با هاب میشه تمامی دیتارو ردگیری کرد!

بعضی از عزیزان میگن با اینکه سویچ بهتره اما هاب هنوز جای خودشو از دست نداده! از هاب برای اتصال دو شبکه به یکدیگر استفاده میکنن، و یک سرور به هاب وصل میکنن تا تمامی اطلاعات مورد تبادل دو شبکه به سرور میانی ارسال بشه. چونکه هاب به همه میفرسته. 😀

خب خدمت شما بگم: سویچ‌ها یک قابلیت دارن به نام Clone. شما میتونید یک پورت از سویچ انتخاب کنید و با فعال سازی قابلیت Clone همون عملکرد هاب دریافت کنید. یعنی هردیتایی که از سویچ رد میشه یک لاگ هم به همون پورت ارسال میشه. و دیگه نیازی به هاب نیست 😀

اگر در جایی سیستم اتصال هاب برای ردگیری مشاهده کردین، بدونید گلوگاه اون شبکه همون هارد 100/1000 هست! هرچقدر شبکه شما به تجهیزات بروز و پرسرعت مجهز باشه، اون هاب با سرعت در حد خودش انتقال خواهد داد.

دیدگاه شما برای ما مهم است

حمایت از سایت

اگر مطالب بهتون کمک کرد، لطفاً با حمایت از وبسایت به پیشرفتش کمک کنید. 

شماره کارت بانک سپه

5892-1014-1860-5453